MARY´S MEALS

se představuje

 Dovolte mi prosím v krátkosti představit naši organizaci. Mary's Meals je charitativní organizace zabezpečující nejchudším dětem v rozvojových zemích jedno jídlo denně v místě svého vzdělání. Tím, že tyto děti dostanou jídlo ve škole, naplní se jednak jejich základní životní potřeba jídla a také následně dostanou vzdělání. Gramotnost znamená vzdělání, šanci najít kvalifikovanou práci a tím mít i budoucnost. Veškeré náklady na jedno dítě pro jeden školní rok činí 550,- Kč, což představuje méně než 2 Kč denně. Jistě s námi budete souhlasit, že je nemyslitelné, aby takhle neuvěřitelně nízká suma byla překážkou přežití jednoho konkrétního člověka.

Naší vizí je, že každé dítě dostane jedno jídlo denně v místě svého vzdělání a ti, kteří mají přebytek, se budou dělit s těmi, kterým se nedostává ani těch nejzákladnějších potřeb. Na světě umírá denně 18 000 dětí. Rádi bychom Vám představili tento jednoduchý a účinný způsob pro boj s hladem a chudobou ve světě. Tento projekt může fungovat jedině díky zapojení velkého množství dobrovolníků v dárcovských zemích i dobrovolníků v zemích, kam pomoc směřuje. Mary's Meals živí v současnosti více než 2. 270. 000 dětí denně.

Jménem naší organizace bych Vás ráda vyzvala k připojení se tímto způsobem k výzvě FAO (organizace OSN pro výživu a zemědělství) - nulový hlad do roku 2030.

Mgr. Kristina Třešková

"NAŠE DÍLO JE POJMENOVÁNO PO MARII, JEŽÍŠOVĚ MATCE, KTERÁ VYCHOVÁVALA SVÉ VLASTNÍ DÍTĚ V CHUDOBĚ. NAŠE HNUTÍ JE ZALOŽENO NA VZÁJEMNÉ ÚCTĚ A SPOJUJE VŠECHNY LIDI BEZ OHLEDU NA JEJCH VÝZNAM."  

     Na začátku příběhu Mary's Meals stojí Magnus MacFarlane-Barrow, který vyrostl v městečku Argyll ve Skotsku. Víru celé rodiny oživila pouť na mariánské poutní místo Medžugorje v Bosně a Hercegovině v roce 1983, která inspirovala Magnusovy rodiče k tomu, aby proměnili svůj domek pro hosty v centrum obnovy s názvem "Rodinný dům modlitby". Roku 1992, Magnus a jeho bratr Fergus byli zrovna na pivu v místní hospodě, když v televizi viděli zprávy o bosenském konfliktu a utrpení místních lidí. Cítili potřebu těmto lidem pomoci. Po noci strávené debatováním, jakými způsoby podpořit humanitární pomoc pro Bosnu, se rozhodli uspořádat místní sbírku. Netrvalo dlouho a jejich dům se začal plnit jídlem, oblečením, léky a finančními dary. O necelé tři týdny později si Magnus a Fergus vzali týdenní dovolenou na rybí farmě, kde pracovali, koupili ojetý Land Rover a přidali se k humanitárnímu konvoji. Darovanou pomoc přivezli do Medžugorje, mezinárodního poutního místa v Bosně a Hercegovině. S vědomím dobře vykonané práce se Magnus a Fergus vrátili domů do Argyllu a počítali s tím, že se vrátí zpět do práce na rybí farmě. Ale dary od lidí se nepřestávaly hrnout a brzo zaplnily celý zahradní domek jejich rodičů. Magnus se rozhodl dát v práci výpověď a vzal si roční volno. Už nikdy se do původní práce nevrátil.

"JSME HNUTÍ LIDÍ, KTEŘÍ SE PROSTĚ NEDOKÁŽÍ SMÍŘIT S TÍM, ŽE BY V DNEŠNÍM SVĚTĚ BLAHOBYTU MĚLY NĚKTERÉ DĚTI HLADOVĚT. NAŠE HNUTÍ JE PŘEVÁŽNĚ TVOŘENO DOBROVOLNÍKY." 

"PŘIDEJTE SE. NA SVĚTĚ JE 64 MILIONŮ DĚTÍ, KTERÉ NECHODÍ DO ŠKOLY A MNOHEM VÍC TĚCH, KTERÉ MAJÍ HLAD. NAŠE PRÁCE JE TEPRVE NA ZAČÁTKU."